Attiecību jautājumiem cilvēki vienmēr ir pievērsuši daudz uzmanības – droši vien tāpēc, ka tā ir viena no dzīves galvenajām sastāvdaļām, vismaz daļai cilvēku noteikti. Nav šaubu, ka mēs jūtamies pacilāti un aizrauti attiecību sākumā, bet, piedzīvojot attiecību evolūciju, arvien vairāk spējam ieraudzīt realitāti, kura dažreiz ir pretrunā ar mūsu gaidām. Tomēr ar priekšstatiem par attiecībām vai attiecību uztveri ir saistīti daudzi mīti. Starp citu, attiecību izveidošana noteiktā vecumā arī ir mīts – tas ir atkarīgs no daudziem apstākļiem, tostarp kultūras, sociālajiem vai aktuālajiem notikumiem, kuri mūs ietekmē nepārtraukti.
Par dažiem mītiem:
– attiecībās nevar un nedrīkst būt konflikti. Nav tiesa – attiecībās mēdz būt konflikti. Būtībā tie ir neizbēgami. Taču jums nav jācīnās – jūs varat apgūt tehnikas, kuras ļauj izprast, par ko cilvēki strīdas un ar ko tas ir saistīts. Bieži izrādās, ka tas ir par vērtībām un teritoriju. Lai cik arī tas izklausītos sarežģīti, tas ir risināmi.
– intimitāte ir vienkārši un viegli īstenojama. It kā šķiet, ka tā tam vajadzētu būt, tomēr tā nav tiesa. Ir viegli izveidoties rutīnai un savukārt tā var kļūt par šķērsli spontānai intimitātes piedzīvošanai. Var parādīties pārprasta pienākuma un spiediena izjūta, kas kļūst par šķērsli tam, ka partneri vienkārši ļaujas attiecībām, bet sāk reģistrēt izmaiņas intimitātē kā personiskas attieksmes izmaiņu marķierus. “Tu negribi mīlēties, Tu mani nemīli”.
– abiem partneriem pērc konflikta vienlaikus jāatgūstas. Tā nav tiesa – katram cilvēkam ir nepieciešams savs laika resurss, lai atgūtos – vienam tas aizņems pāris stundas, bet citam cilvēkam būs nepieciešams ilgāks laiks.
– attiecības bez seksa nav attiecības. Tā nav tiesa. Attiecības ir dinamiskas – ir brīži, kad mēs jūtamies otram tuvāki, bet brīžam nedaudz distancējamies – lielākoties tas ir saistīts ar sadzīves slodzi vai pašizjūtas izmaiņām. Tas ir līdzīgi kā ar laikapstākļiem – tie taču arī mainās, vai ne? 🙂
– mums ir jābūt kopā visu laiku. Noteikti arī šis ir mīts. Laiks, ko partneri pavada kopā, ir nozīmīgs un svarīgs, tomēr katram no viņiem ir nepieciešams arī savējais un arī savas intereses, ko īstenot.
– mums lielajās lietās jābūt vienisprātis – reliģija, politika…Arī šis ir mīts. Cilvēki, kuri ir partnerattiecībās, var būt kopā arī tad, ja viņiem ir dažādi politiskie vai reliģiskie uzskati. Runa būs par vērtībām – ja uzskatu sistēma, ko pārstāv partneris, pamatvērtību ziņā atbalsta otra partnera uzskatu sistēmu, var būt lieliskas partnerattiecības, kaut arī viedokļi par dažādām lietām vai norisēm var būt atšķirīgi. Neapšaubāmi, vieglāk ir saprasties, ja ir kopīgas uzskatu platformas, tomēr arī atšķirības nepadara šādas attiecības par neiespējamām.